O Kole Naukowym


Historia naszego koła naukowego nie sięga dziejów pradawnych. Zostało ono założone zimą 2010 roku przez Ewę Dopierała i Bartosza Spławskiego, którzy na "niesamowicie" pasjonującym wykładzie wpadli na pomysł, aby przeobrazić  swoje zainteresowania w praktykę. Ku naszemu zdziwieniu inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Opiekunem SKN-u został ceniony klinicysta dr n. med. Krzysztof Rożnowski, który, jak się okazało, doskonale wie, co zrobić, aby urozmaicić nasze comiesięczne spotkania.

21.05.2011 odbyła się pierwsza konferencja naukowa organizowana przez SKN Onkologii Klinicznej we współpracy z IFMSA Poznań.
Jej tytuł brzmiał: „ Onkologia kliniczna- największe wyzwanie współczesnej medycyny?” 
A Wy jak myślicie?
Działamy dalej… :)

Klinika Onkologii


bud2

Zamysł stworzenia jednostki akademickiej zajmującej się leczeniem chorób nowotworowych powstał już około 1972 roku, z inicjatywy profesora Cezarego Ramlau'a, który na polecenie ówczesnego rektora Akademii Medycznej prof. Romana Górala opracował projekt mającej powstać Kliniki Onkologii oraz pierwszy program nauczania onkologii dla studentów.

W roku 1976 w budynku należącym do Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Poznaniu przy ulicy Łąkowej 1/2, po opuszczeniu go przez poprzedniego użytkownika, jakim był Szpital MSW, powstał początkowo Ośrodek Onkologii, który następnie przekształcono w Klinikę Onkologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

Szpital Sióstr Elżbietanek powstał w 1909 roku. Przed jego wybudowaniem ówczesna przełożona Sióstr Elżbietanek podróżowała po Europie w celu zapoznania się z organizacją szpitali o podobnych rozmiarach. Zastosowane rozwiązania były zatem na wskroś nowoczesne. Ulica przed budynkiem była brukowana dębową kostką, aby hałas nie przeszkadzał chorym. Budynek jako jedyny w mieście posiadał oświetlenie gazowe i pierwszą windę w Poznaniu. Wieloletnim pracownikom szpitala żal tej przepięknej, starej windy z mahoniowego drewna z metalowym okratowaniem i secesyjnymi mosiężnymi elementami dekoracyjnymi. Została zamieniona w 1999 roku na inną, szybkobieżną i często psującą się windę nowej generacji. Wejście do budynku zachowało natomiast resztki dawnego wystroju w postaci oryginalnych kafli z ornamentem na ścianach.

bud
bud1

Od chwili powstania Klinika Onkologii składa się z trzech oddziałów:

- Chirurgii Onkologicznej

- Ginekologii Onkologicznej

- Chemioterapii Onkologicznej

Obecnie Klinika Onkologii mieści się w budynku przy ulicy Szamarzewskiego 84 w Poznaniu.

Autor: Prof. dr hab. n. med. Sylwia Grodecka-Gazdecka - fragment artykułu z okazji 25 - lecia Kliniki Onkologii UM w Poznaniu